Spółki Leasingowe BZ WBK liderem w finansowaniu maszyn i urządzeń po pierwszym kwartale 2012 roku

0
1236

7 mld zł udzielonego finansowania i 6% wzrost rok do roku – tak wygląda rynek leasingu po I kwartale br. wg danych Związku Polskiego Leasingu. Wśród firm, których sprzedaż rośnie szybciej niż średnia rynkowa są Spółki Leasingowe BZ WBK, które z aż 18% dynamiką wzrostu r/r awansowały na 4. miejsce w rankingu firm leasingowych ZPL.

Z danych ZPL wynika, że sześcioprocentowy wzrost rynku, to zasługa leasingu ruchomości (6,8 mld zł udzielonego finansowania, +11% r/r). Tutaj motorem wzrostu okazały się pojazdy (4 mld zł, +11% r/r), przede wszystkim samochody osobowe (1,8 mld zł, +25% r/r), oraz maszyny i urządzenia (2,4 mld zł, +7% r/r). W te ostatnie bardzo dużo, przede wszystkim dzięki dotacjom unijnym, inwestują polscy rolnicy (wartość umów wyniosła ponad 600 mln zł (+68% r/r), oraz przedstawiciele branży produkcji tworzyw sztucznych oraz obróbki metalu (366 mln zł, +17% r/r). Odbicia nadal nie widać w segmencie nieruchomości, który w I kwartale skurczył się ponad dwukrotnie (z 479 mln zł do 205 mln zł,-57% r/r).

Dużo lepiej niż cały rynek, w pierwszych miesiącach br., poradziły sobie Spółki Leasingowe BZ WBK. Firma udzieliła finansowania o wartości prawie 450 mln zł, co oznacza 18% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. Wyniki ZPL za I kwartał pokazują dynamiczny wzrost naszej sprzedaży. Awansowaliśmy o dwie pozycje w rankingu firm, a w samym marcu byliśmy drugą firmą leasingową w Polsce z szacunkowym udziałem w rynku na poziomie 7,5%. Takie wyniki to pierwsze efekty realizacji naszej strategii na lata 2012-2014, maksymalnego wykorzystania potencjału wciąż rosnącego rynku leasingowego oraz synergii w ramach grupy BZ WBK – wyjaśnia Szymon Kamiński, prezes BZ WBK Leasing.

W I kwartale br. Spółki Leasingowe BZ WBK osiągnęły rekordowy wynik, ponad 282 mln zł, w finansowaniu maszyn i urządzeń, co stawia firmę na pierwszym miejscu w finansowaniu tego segmentu na polskim rynku. Wpływ na to miało przede wszystkim sfinansowanie maszyn i urządzeń rolniczych (wzrost o 61% r/r), medycznych (wzrost o 85% r/r) oraz poligraficznych (wzrost o 143% r/r). Zrealizowaliśmy także założenia dot. finansowania pojazdów dostawczych do 3,5 t: tutaj uzyskaliśmy ponadrynkową dynamikę, tj. 10%, podczas gdy cały rynek urósł zaledwie o 2% – mówi Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w Spółkach Leasingowych BZ WBK.

Rok 2012 przyniesie dalszy rozwój rynku. Oczekujemy kontynuacji dynamicznego wzrostu naszego biznesu leasingowego na poziomie 3-krotnie wyższym niż rynek, którego wzrost szacujemy na poziomie 8% – mówi Szymon Kamiński, prezes zarządu BZ WBK Leasing.

Źródło: BZ WBK Leasing