Abonament na auto – nietypowa forma leasingu samochodów. Sprawdź jak to działa!

Artykuł sponsorowany

0
5245

Większości osób abonament kojarzy się przede wszystkim z usługami takimi jak telefonia komórkowa, Internet czy korzystanie z telewizji satelitarnej. Za stałą, miesięczną kwotę otrzymuje się dostęp do określonych usług. Okazuje się jednak, że na wymienionych wyżej przykładach nie kończy się możliwość wzięcia abonamentu. Stosunkowo nowa propozycja, którą zdecydowanie warto się zainteresować jest abonament na auto. Może okazać się bowiem o wiele bardziej atrakcyjny niż kredyt czy nawet leasing samochodowy – choć w gruncie rzeczy abonament jest kolejnym wariantem tradycyjnego leasingu. Jak działa taka forma finansowania i w jakich okolicznościach można z niej skorzystać? Zapraszamy do lektury!

Abonament na auto – jak działa ten wariant leasingu samochodów?

Wspomnieliśmy już, że abonament to stała i regularna, na przykład miesięczna, opłata za dostęp do pewnych usług. Obie strony umowy zobowiązują się do pewnych powinności wobec siebie. Usługodawca gwarantuje dostęp do usługi w takiej samej cenie przez cały czas trwania umowy, a usługobiorca – do płacenia tej ceny przez określony czas, na przykład przez dwa lata. Na bardzo podobnej zasadzie działa abonament na samochód, z tą jednak różnicą, że abonament płaci się za możliwość korzystania z konkretnego samochodu, wybranego przez klienta. Jest to więc bardzo podobne do wzięcia auta w leasing, jednak w obu sposobach finansowania występują pewne różnice.

Abonament, czyli auto w leasingu ze stałymi opłatami

Na abonament samochodowy powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które lubią mieć pełną kontrolę nad codziennymi wydatkami i nie lubią niespodziewanych kosztów. Odpowiednio wybrany abonament może zawierać w sobie niemal wszystkie opłaty oraz koszty korzystania z samochodu – począwszy od ubezpieczenia (pełen pakiet – OC, AC, NNW), przez koszty serwisowania, po nawet wymianę opon na zimowe lub letnie. W takim pakiecie jedyny koszt użytkownika to paliwo oraz usterki, które wynikną z niewłaściwego użytkowania pojazdu, na przykład jeżdżenia poza drogami publicznymi autem nieprzystosowanym do jazdy w terenie albo zużycia klocków lub tarcz hamulcowych w czasie o wiele krótszym, niż przewidział producent.

Od czego zależy cena abonamentu?

Cena abonamentu w większości ofert dzieli się na dwie zasadnicze części – czynsz oraz opłatę za podstawowy lub wyższy pakiet serwisowy. Czynsz, to stała comiesięczna opłata za możliwość korzystania z konkretnego auta – na jej wysokość mają wpływ cztery podstawowe czynniki. Przede wszystkim wybrany samochód – jego klasa (im jest ona wyższa, tym wyższy jest również czynsz) oraz wiek (w abonamencie można brać zarówno samochody nowe, jak i używane, ale maksymalnie kilkuletnie). Drugi czynnik wpływający na wysokość abonamentu to czas trwania umowy – im jest dłuższy, tym niższa miesięczna opłata. Trzecim czynnikiem jest wpłata własna – jest to kwestia, która najbardziej upodobnia abonament do leasingu samochodowego. Zależność jest prosta – wpłata pewnego procenta wartości auta obniża miesięczne zobowiązanie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby całkowicie zrezygnować z tej wpłaty. Trzeba jednak liczyć się z wyższą opłatą comiesięczną. Ostatni czynnik to zadeklarowany limit kilometrów. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przeanalizować jaki dystans zazwyczaj przejeżdża się rocznie. Jeśli klient poda za wysoki limit będzie niepotrzebnie ponosił dodatkowe koszty, jeśli z kolei poda za mały limit – będzie musiał dopłacić za przekroczone kilometry.

Pakiety w abonamencie – podnoszą opłatę, ale obniżają koszty użytkowania

Kolejną kwestią, która wpływa na wysokość abonamentu są pakiety serwisowe. Zazwyczaj ten najbardziej podstawowy jest obowiązkowy. Zawarty jest w nim przede wszystkim komplet ubezpieczeń, ale również wsparcie serwisowe – firma leasingowa koordynuje serwis samochodu, ale koszty musi ponieść klient. W związku z tym warto rozważyć wykupienie wyższego pakietu. Zakłada on, że kierowca nie ponosi żadnych kosztów serwisowych, nawet tak podstawowych jak wymiana opon. Sprawia to, że zdecydowanie warto rozważyć nieznaczną dopłatę miesięczną, w zamian za brak ryzyka poniesienia wysokich kosztów w trakcie użytkowania. W obu pakietach można liczyć również najczęściej na auto zastępcze na czas naprawy.

Abonament na samochód – forma leasingu lepsza od kredytu

Z powyższego opisu można po części wywnioskować jakie zalety ma taka forma finansowania użytkowania samochodu. Warto je jednak wyraźnie podkreślić, bo jest to rozwiązanie wciąż nowe i niezbyt popularne, więc nie ma na jego temat wielu informacji. Podstawowa zaleta to regularna, comiesięczna opłata, która nie ulega zmianie w czasie trwania umowy. Kolejna to z góry określony czas zobowiązania i jasna sytuacja po zakończeniu jej – można po prostu oddać samochód, wziąć kolejny na nową umowę lub nawet zachować. Wszystko zależy od tego jak skonstruowana jest umowy, którą zawiera się z usługodawcą. Trzecią najważniejszą zaletą są niskie koszty obsługi samochodu – wybierając wyższy pakiet serwisowy można odpowiedzialność za naprawy powstałe w wyniku prawidłowej eksploatacji samochodu przenieść w całości na firmę oferującą abonament.

Abonament oferują przede wszystkim wyspecjalizowane firmy leasingowe

Abonament samochodowy to usługa wciąż nowa i na razie jeszcze niezbyt popularna. Biorąc jednak pod uwagę jej pozytywne aspekty, trzeba spodziewać się tego, że po polskich drogach będzie jeździło coraz więcej samochodów na abonament. Gdzie można spotkać się z taką ofertą? Było wspomniane, że jest to forma finansowania bardzo podobna do tradycyjnego leasingu samochodowego. Nie ma jednak sensu szukać jej w ofertach banków, które zazwyczaj są zdecydowanie konserwatywne i zachowawcze w proponowaniu innowacyjnych rozwiązań. Zdecydowanie lepiej skorzystać z wyspecjalizowanych firm leasingowych. Przykład oferty można znaleźć na przykład pod tym linkiem – https://www.master1.pl/abonament/. Decydując się na skorzystanie z usług takiej firmy ma się pewność, że jest ona przygotowana na niemal wszystkie okoliczności, a także najlepiej będzie potrafiła dostosować się do indywidualnych potrzeb klienta. Dzięki temu i tak bardzo wygodny abonament, stanie się jeszcze wygodniejszy.