Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musi posiadać każde auto, niezależnie kto jest jego właścicielem lub w jakich celach jest użytkowane. Również w przypadku auta leasingowego należy spełnić ten obowiązek. Rodzi się jednak pytanie, kto ma go dopilnować? Leasingobiorca, który jest użytkownikiem pojazdu czy leasingodawca, który jest właścicielem samochodu? Czy w pozostałych kwestiach również powstają niejasności? Jak je rozwiązać? O czym należy pamiętać decydując się na samochód leasingowy?
Polisa OC czy AC?
Żadne auto zarejestrowane w kraju nie może pozostać bez wykupionego ubezpieczenia OC. To samo dotyczy pojazdu będącego w leasingu. Osobnym tematem jest polisa AC, która jest ubezpieczeniem dobrowolnym i nie trzeba jej posiadać, jednak w przypadku samochodu leasingowego konieczność jego ubezpieczenia jest nieunikniona. To samo dotyczy ubezpieczenia NNW. Wynika to z faktu, że jest to majątek, który bardzo łatwo może ulec zniszczeniu, a niestety nawet wtedy istniałaby konieczność płacenia rat przez leasingobiorcę.
Kradzież auta lub szkoda całkowita
W przypadku kradzieży lub kasacji leasingowanego auta rozwiązuje się umowa leasingowa. Użytkownik pojazdu, który nie chce w takiej sytuacji stracić, powinien dokupić ubezpieczenie GAP chroniące leasingobiorcę. GAP gwarantuje wypłatę różnicy między odszkodowaniem wypłaconym z AC a zobowiązaniem wynikającym z umowy kredytowej lub leasingowej.
Kto płaci składkę?
Mimo że Kodeks Cywilny nie reguluje, kto ma opłacać składkę, a właścicielem jest leasingodawca, obowiązek opłacania składek ubezpieczenia jest najczęściej przeniesiony na leasingobiorcę. Koszt polisy może zostać wliczony w ratę lub też użytkownik auta musi samodzielnie opłacić składkę w jednym z towarzystw wskazanych przez leasingodawcę. Czasem może to oznaczać znacznie droższą polisę, dlatego gdy nie można zmienić tego warunku, najrozsądniej jest zmienić firmę leasingową. Miejscem, gdzie można sprawdzić, czy oferta wskazanej firmy ubezpieczeniowej nie jest zbyt droga, może być np. strona rankomat.pl, na której w bardzo szybki sposób można porównać ofertę praktycznie wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Umożliwia to porównywarka OC, dzięki której czynność zajmie tylko chwilkę.
Odliczenia podatkowe
Usługa ubezpieczenia pojazdu leasingowego oraz umowa leasingu to dwie niezależne usługi, z tego też powodu, gdy leasingodawca wlicza koszt ubezpieczenia w ratę, czynność taka powinna być zwolniona z podatku VAT.
Decydując się na leasingowanie samochodu, należy uświadomić sobie, że koszt raty leasingowej to nie wszystko. Trzeba się liczyć z przymusem wykupienia dodatkowych usług, w tym ubezpieczenia OC, AC oraz NNW.