ZPL chce zmian w ustawie o kredycie konsumenckim

0
1288

Ministerstwo Gospodarki otrzymało od Związku Polskiego Leasingu projekt zmian ustawy dotyczącej kredytu konsumenckiego. Projekt zmian w chwili obecnej jest w trakcie konsultacji międzyresortowych. Związek ma jednak nadzieję, że proponowana nowelizacja zostanie zaakceptowana i wejdzie w życie z początkiem 2013 roku.

Proponowana przez ZPL zmiana przepisów obejmuje zapisy związane z leasingiem konsumenckim, który pozwoliłby zawierać z prywatnymi osobami umowy leasingu samochodów o łącznej wartości 4 mld zł w perspektywie kolejnych czterech lat od dnia nowelizacji przepisów. Jeden z zapisów obecnej ustawy budzi obawy firm leasingowych, które boją się, że leasing dla osób prywatnych może być klasyfikowany jako kredyt konsumencki, co może doprowadzić, do tego, że firmy leasingowe nie będą zawierały z osobami prywatnymi umów leasingu nawet w takiej w formie, która jest obecnie w ofercie.
 

Obecne zapisy są jedną z przeszkód w rozwoju leasingu konsumenckiego w Polsce, pomimo zniesienia większości barier przeszło rok temu. Na chwilę obecną tylko pięć firm leasingowych oferuje klientom leasing konsumencki. Pozostali leasingodawcy nie podjęli tego ryzyka.