ZPL chce skrócenia czasu leasingu nieruchomości

0
1313
Do Ministerstwa Finansów wystąpił Związek Polskiego Leasingu, w sprawie skrócenia czasu leasingu nieruchomości.
 
ZPL chce aby w przepisach podatkowych skrócić czas leasingu nieruchomości z 10 do 5 lat – poinformował dyrektor generalny ZPL Andrzej Sugajski. Skrócenie czasu miałoby spowodować ożywienie rynku leasingu nieruchomości, który wykazuje w br 35% spadku, a w kolejnych miesiącach roku spodziewany jest dalszy spadek o około 40 procent.
 

Najnowsze dane Związku Polskiego Leasingu pokazują, że w I półroczu 2012 r. wartość przekazanych w leasing nieruchomości wyniosła 413 mln zł i była o 35,8 procent mniejsza niż przed rokiem.

Dyrektor Sugajski uważa, że przyczyną spadku jest wstrzymywanie się przez przedsiębiorców z decyzjami o długofalowych inwestycjach, a jednocześnie ograniczony dostęp do długoterminowych źródeł finansowania. Rozwojowi rynku nieruchomości przeszkadzają także niespójne przepisy ustaw o gospodarce nieruchomościami i zamówieniach publicznych, ograniczające możliwość korzystania z usług leasingowych przez jednostki samorządowe.

W całym 2012 roku wartość wszystkich sfinansowanych przez branżę leasingową transakcji (dotyczących ruchomości i nieruchomości) powinna osiągnąć wartość ok. 32 mld zł wobec 31,1 mld rok wcześniej.

Jak wynika z najnowszego raportu ZPL, w pierwszym półroczu br. wartość przekazanych w leasing ruchomości, czyli maszyn i urządzeń, w tym pojazdów, wyniosła 14,7 mld zł i była o 5,7 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub. r.

W ocenie ZPL głównymi motorami wzrostu na rynku usług leasingowych pozostaną maszyny i urządzenia rolnicze, na które dzięki unijnym programom skierowanym na modernizację gospodarstw rolnych, nadal jest wśród rolników duże zapotrzebowanie.