Leasingodawca nie jest zwolniony z podatku VAT od ubezpieczenia

0
1446

Spółka leasingowa, pośrednicząca przy zakupie usług ubezpieczeniowych na podstawie umowy o współprace ze spółką ubezpieczeniową, nie może być traktowana jako agent ubezpieczeniowy, ponieważ wykonuje jedynie niektóre czynności agenta ubezpieczeniowego i stanowi dla niego formę wsparcia. W związku z tym, firma leasingowa nie jest zwolniona z podatku VAT – wynika z wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie z 20 kwietnia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2207/11.

Dla klientów oznacza to, że działający w ten sposób leasingodawca będzie musiał doliczać do każdej faktury za ubezpieczenie 23% VAT. Przypomnijmy, że w „normalnych” warunkach ubezpieczenie jest z podatku VAT zwolnione.

Wygląda na to, że polski fiskus przy wsparciu sądów konsekwentnie próbuje uniemożliwić firmom leasingowym „dorabianie” na oferowanych leasingobiorcom ubezpieczeniach przy jednoczesnym zachowaniu przywileju zwolnienia takich polis z VAT. Leasingobiorca, aby uniknąć płacenia o 23% więcej za ubezpieczenie przedmiotu leasingu powinien je kupować bezpośrednio od podmiotu zewnętrznego.