Najpopularniejsze rozmiary opon na rynku

0
833
rozmiary opon

Kupując opony do samochodów, klienci dość często zwracają uwagę na materiały wykorzystane do wytwarzania ogumienia oraz na zastosowane technologie, których celem jest poprawa komfortu i bezpieczeństwa podróżowania. Jest to bardzo rozsądne zachowanie. Istotną kwestią jest również kupowanie ogumienia posiadającego odpowiedni rozmiar, który jest dostosowany do felg wykorzystywanych w konkretnym aucie. Kupując nieprawidłowy rozmiar, montaż opon na danej obręczy będzie niemożliwy albo w najlepszym wypadku takie opony nie będą gwarantowały pełni swoich optymalnych właściwości jezdnych. Obecnie na rynku można znaleźć wiele standardowych rozmiarów. Więcej informacji na ich temat można znaleźć poniżej.

 

Typowe rozmiary opon samochodowych – podstawowe informacje

W dzisiejszych czasach można zauważyć niesłabnącą popularność ogumienia posiadającego rozmiar 205/55 R16 (https://www.24opony.pl/opro,0,5580/opony-205-55-r16.html), a także 205/60 R16. Osiągają one świetne rezultaty sprzedaży z dość prostych powodów. Takie wymiary opon są stosowane fabrycznie w wielu samochodach najpopularniejszych klas, czyli w autach klasy średniej czy też kompaktowych. Duża uniwersalność i dopasowanie do większości samochodów sprawia, że rozmiary takie są niezwykle popularne na krajowym i międzynarodowym rynku. Opisane wyżej rozmiary ogumienia pasują do felg o średnicy zewnętrznej 16 cali.

Do grona popularnych rozmiarów można też zaliczyć 17-calowe opony 215/55 R17, które również świetnie pasują do sporego grona aut o zróżnicowanej wielkości. W przypadku mniejszych modeli pojazdów często wybierane są rozmiary 195/65 R15 oraz podobne. Warto zaznaczyć, że oferowane są też inne rozmiary, które różnią się od siebie nieznacznie w zakresie szerokości, profilu oraz znacznie, jeśli chodzi o średnicę felgi, na której można je montować. Każdy może więc bez problemów kupować opony w różnych nietypowych, a także standardowych rozmiarach dostosowanych do konkretnych pojazdów i indywidualnych wymagań użytkowników.

Rozmiary ogumienia w różnych rodzajach samochodów

Sporo ludzi obecnie korzysta z pojazdów kompaktowych łączących w sobie cechy pojazdów klasy średniej i aut miejskich. Bez wątpienia najpopularniejsze w tym przypadku są opony i felgi o średnicy 16 cali, takie jak między innymi 205/55 R16. Oferują one właściwą powierzchnię styku z podłożem oraz indeksy nośności i prędkości dostosowane do samochodów klasy kompaktowej. Pojazdy miejskie również często wykorzystują 16-calowe opony, których szerokość i wysokość jest mniejsza (np. 195/55 R16) czy też opony o mniejszej średnicy 165/60 R15.

Jeśli mowa o samochody SUV i inne większe pojazdy, bardzo często wykorzystuje się w nich ogumienie o dużych rozmiarach zaczynających się od 215/60 R17. Takie masywne samochody wymagają od opon większej wytrzymałości i innych parametrów poprawiających komfort i bezpieczeństwo użytkowania na różnych typach nawierzchni terenowej oraz asfaltowej. Takie cechy są charakterystyczne dla opon o większym rozmiarze.

Na co zwracać uwagę kupując opony? Klasa jakości

Wybierając opony trzeba zwracać uwagę na ich rozmiar dopasowany do felg, konstrukcję bieżnika i materiał, z którego opony zostały wykonane. Czynniki te mają korzystny wpływ na wiele parametrów opon letnich, zimowych oraz całorocznych. Jeśli chodzi o stosowane technologie i materiały, opony dzielą się na trzy podstawowe klasy jakości:

  • Opony ekonomiczne i produkcji chińskiej – mamy tutaj do czynienia z najtańszymi produktami, które bazują na klasycznych rozwiązaniach i materiałach. Trudno w nich szukać jakichś innowacyjnych technologii. Stosuje się je głównie w pojazdach miejskich i autach użytkowanych przez osoby lubiące spokojną jazdę.
  • Klasa średnia ogumienia – podstawową cechą tych wyrobów jest wysoka jakość w przystępnej cenie. Modele zaliczane do tej klasy są stosowane w znacznej większości samochodów.
  • Ogumienie klasy premium – produkty te są najdroższe i bazują na nowoczesnych technologiach. Są stosowane w mocnych autach sportowych i samochodach klasy wyższej.