Informacje na poszczególnych oponach są jednym z najważniejszych elementów, które pozwalają nam na bezpieczne i właściwe ich dobranie do wymagań naszego auta. Jeśli nie skorzystamy z usług profesjonalnej firmy, takiej jak Euromaster, to powinniśmy dogłębnie poznać wszystkie informacje na ten temat. Przygotowaliśmy więc krótkie zestawienie, które pomoże zainteresowanym osobom
Rozmiar opony – informacje umieszczone na oponie pozwalają nam na określenie, czy szerokość lub średnica osadzenia opony są właściwe.
Indeks prędkości – pozwala nam na dobór właściwej opony ze względu na homologowaną przez producenta auta prędkość pojazdu. Oznaczany jest literami alfabetu i na przykład litera Q oznacza wartość160km/h. W praktyce najniższy stosowany do aut osobowych indeks prędkości to T.
Indeks nośności – ten wskaźnik pokazuje maksymalne dopuszczalne obciążenie jednej opony podczas jazdy z maksymalną dopuszczalną prędkością. Ten indeks podawany jest w formie liczby, którą musimy odnaleźć na odpowiedniej tablicy.
Data produkcji – jej oznaczenie na oponie rozpoczyna się od liter DOT i kończy czterocyfrowym numerem, złożonym z tygodnia oraz roku, kiedy opona została wyprodukowana.
Sposób montażu – na części opon zawarte są również dodatkowe informacje, które ułatwiają montowanie opon. Zazwyczaj są one w formie strzałki lub napisu, który łatwo zinterpretować.
Rant ochronny – część opon posiadających dodatkowy rant ochronny ma również oznaczenie, które związane jest z tym dodatkowym wzmocnieniem. Dzięki temu możemy wykorzystywać opony bezpieczniej na przykład podczas wjeżdżania na krawężniki.
Oznaczenie VR lub ZR – są to dodatkowe formy zapisu indeksu prędkości i wplecione w rozmiar opony oznaczają maksymalną dopuszczalną prędkość przy maksymalnym obciążeniu. VR odpowiada homologacji do 210 a ZR do 240 km na godzinę.
Oznaczenia eksploatacyjne – dodatkowe oznaczenia eksploatacyjne pozwalają nam na przykład na wybór opon całorocznych czy związane są z dopuszczalnym zużyciem bieżnika.
Etykieta na oponie – od ubiegłego roku wprowadzono wymagania prawne związane z podstawowymi osiągami każdej opony. Obejmują one między innymi poziom oporów toczenia, wskazanie poziomu hałasu zewnętrznego czy też przyczepność opony na mokrej nawierzchni, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy.
Wzmocnienie opony – na oponach znaleźć możemy również dodatkowe informacje, które pozwalają nam na wybór opon dodatkowo wzmocnionych. Najczęściej oznaczane są one symbolami XL lub RF.