Kiedy warto kupić samochód w leasingu?

0
2541

Z leasingu chętnie korzystają drobni przedsiębiorcy. Nie oznacza to jednak, że osoby prywatne nie mogą w taki właśnie sposób wejść w posiadanie wymarzonego samochodu. Na czym polega leasing? Czy warto brać samochód w odpłatne użytkowanie?

Na czym polega leasing?

Leasing to nic innego, jak umowa cywilnoprawna, zgodnie z którą jedna ze stron zezwala drugiej na korzystanie z określonej rzeczy (najczęściej samochodu) bez konieczności jej zakupu. Nie oznacza to jednak, że leasing nie wiąże się z opłatami. Zamiast transakcji handlowej jest tu zawierana umowa, zgodnie z którą w zamian za korzystanie z danej rzeczy należy opłacać tzw. raty leasingowe. Umowa zawarta między stronami określa, przez jaki czas można odpłatnie korzystać z danego przedmiotu bez konieczności jego kupowania. Po upływie tego terminu należy podjąć decyzję albo o zwrocie danego przedmiotu, albo o jego wykupieniu – zwykle za korzystną cenę. Dla wielu osób, szczególnie  dla tych, którzy chcą kupić droższy sprzęt lub samochód, leasing staje się alternatywą dla kredytu, z której chętnie korzystają. Czy warto sięgnąć po to rozwiązanie w przypadku samochodu?

Leasing w obcej walucie? To możliwe

Raty leasingowe mogą być opłacane zarówno w złotówkach, jak i w obcej walucie. Tu jednak trzeba pamiętać o konieczności przeliczania obcej waluty na złotówki zgodnie z kursem ustalanym przez NBP. Opłatę w obcej walucie mogą natomiast ułatwiać kantory internetowe, dzięki którym wymiana waluty staje się prostym zadaniem. Kantory internetowe warto też wykorzystać jako źródło informacji na temat kursów walut jeszcze przed podpisaniem umowy leasingowej w obcej walucie. Im szersza wiedza na ich temat, tym większa szansa na podpisanie korzystnej umowy.

Czy warto brać samochód w leasing?

Z leasingu najchętniej korzystają drobni przedsiębiorcy, którym samochód jest niezbędny do rozwijania swej działalności. Czy takie rozwiązanie jest dla nich korzystne? Bez wątpienia dla każdego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup samochodu za gotówkę, choć na taki krok decyduje się niewiele osób. Popularną formą finansowania jest kredyt, który jednak wiąże się z licznymi ratami, oprocentowaniem i dodatkowymi opłatami. Pośrednim rozwiązaniem staje się dla drobnych przedsiębiorców leasing – mniej korzystny niż zakup samochodu, a jednocześnie bardziej opłacalny od tradycyjnego kredytu. Taka forma odpłatnego wypożyczenia samochodu pozwala uniknąć wysokich, choć jednorazowych wydatków oraz spłacanego przez wiele lat kredytu. W efekcie osoby pragnące rozwijać swą działalność gospodarczą, mogą bez ponoszenia zbyt wielkich kosztów wyposażyć się w tak ważny samochód firmowy.

Na co należy zwrócić uwagę?

Podobnie jak przy zaciąganiu kredytu, tak i przy umowie leasingowej należy się dokładnie zapoznać z jej treścią. Do informacji, na które należy zwrócić szczególną uwagę, zaliczyć można całkowity koszt związany z odpłatnym użytkowaniem samochodu oraz liczbę rat leasingowych i związane z nimi oprocentowanie. Ponieważ leasing obowiązkowo wymaga ubezpieczenia, warto też zwrócić uwagę na polisy, które oferuje wybrana firma leasingowa.