Na co należy uważać kupując używany samochód?

0
2817
Wyniki firm leasingowych w pierwszym półroczu 2011 roku

Zakup samochodu, niezależnie czy jest to najnowszy model pochodzący z salonu, czy też auto używane, stanowi jeden z ważniejszych dni w życiu każdego kierowcy. O ile w przypadku fabrycznie nowego pojazdu nie trzeba w zbyt wielkim stopniu wnikać w jego stan techniczny i prawny, to kupując auto używane należy wykazać się szczególną ostrożnością, by uniknąć niebezpieczeństwa zakupu egzemplarza w wątpliwym stanie technicznym lub o nieuregulowanej sytuacji prawnej. Na co należy zwrócić baczną uwagę podczas zakupu auta używanego? O czym nie można zapomnieć?

Przebieg

Przebieg samochodu jest chyba głównym czynnikiem branym pod uwagę przez kupujących. Mimo że w większości przypadków aż trudno uwierzyć, by kilku- czy kilkunastoletnie auto posiadało tak niewielki stan licznika, to mimo wszystko, taki pojazd jest chętniej oglądany przez kupujących niż podobne auto, o znacznie większym przebiegu. Łatwość, z jaką można skorygować liczbę przejechanych kilometrów, skłania do szczególnego zwrócenia uwagi na ten element samochodu. Często wystarczy sprawne oko kupującego, który może ocenić stan zużycia takich elementów, jak kierownica, pedały czy siedzenia (o ile sprzedający nie postarał się wcześniej o ich wymianę), w pozostałych przypadkach warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy posiadają odpowiedni sprzęt oraz wiedzę, jak sprawdzić autentyczność przebiegu. W razie jakichkolwiek wątpliwości, najrozsądniej jest zrezygnować z zakupu.

Wypadkowość auta

Wszelkie naprawy blacharskie nie powinny dyskryminować wybranego samochodu, o ile zostały należycie wykonane, a pojazd nie jest złożony z kilku aut. Nie można wierzyć w zapewnienia sprzedawcy, że auto miało delikatną stłuczkę, gdy była np. wymieniana przednia szyba, czy były malowane wszystkie elementy. Wszystkie elementy blacharskie powinny być dobrze spasowane, warto w tym celu zwrócić uwagę na wszelkie szczeliny między nimi, z pewnością przyda się tez miernik grubości powłoki lakierniczej.

Okazja z zachodu? Nie, dziękuję

Przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne nie raz można się natknąć na niebywałą okazję zakupu sprowadzonego pojazdu, który posiada nieprzystający do danego rocznika przebieg, a dodatkowo sprzedawca zapewnia o nienagannym stanie technicznym, wymianie wszystkich płynów itp., a jako właściciel widnieje wiekowy Niemiec, który używał auta jedynie w niedzielę. Gdy cena jest równie atrakcyjna, uwaga sprzedającego powinna być na najwyższym poziomie, a emocje nie powinny wziąć góry nad rozsądkiem. Takie samochody za naszą zachodnią granicą rzeczywiście istnieją, lecz ich cena jest adekwatna do stanu technicznego. Większość aut sprowadzonych z zagranicy jest albo mocno wyeksploatowana lub przeszła poważny wypadek. Najlepiej omijać takie okazje z daleka i nie dać się nabrać.

Jazda próbna

Gdy wybrany samochód odpowiada kupującemu pod względem wizualnym, a stan techniczny wydaje się być zadowalający, przychodzi moment na jazdę próbną. O ile to możliwe, warto sprawdzić auto na dobrej, jak i słabej drodze, przy wolnej i szybszej jeździe. Jeżeli właściciel zapewnia, że wszystko działa, warto się o tym przekonać samodzielnie, testując wszystkie urządzenia i mechanizmy, w które wyposażony jest dany model. Podczas jazdy można też przekonać się o stanie układu jezdnego i hamulcowego.

Stan prawny

Kupno kradzionego samochodu jest już znacznie mniej prawdopodobne, niż kilka lat temu, co nie oznacza, że takie sytuacje się nie zdarzają. Gdy nie ma całkowitej pewności co do autentyczności dokumentów, zawsze można poprosić o pomoc policję, prawowity właściciel nie powinien w tym względzie robić żadnych trudności. Także w przypadku dwóch właścicieli, należy upewnić się, że pod umową znajdą się dwa podpisy.

Kupno auta używanego, niezależnie od jego ceny, stanowi zazwyczaj dość poważny wydatek, często niezbędny jest kredyt samochodowy zaciągnięty w jednym z banków (np.http://www.ideabank.pl/kredyt-samochodowy). Szczególna czujność podczas zakupu pozwoli zmniejszyć ryzyko nabycia pojazdu z ukrytymi wadami. Odpowiednia kontrola stanu auta przed kupującego, może już na początku wykluczyć najmniej pożądane egzemplarze, jednak dopiero wprawne oko fachowca może wychwycić wszelkie niedoskonałości, dlatego przed ostateczną decyzją warto sprawdzić pojazd w warsztacie.