Osiągnięty wynik w sektorze medycznym daje Spółkom Leasingowym BZ WBK pierwsze miejsce pod względem liczby wyleasingowanych urządzeń (1 127 sztuk) oraz drugie pod względem ich wartości (analogiczny wynik firma osiągnęła rok wcześniej).
Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w Spółkach Leasingowych BZ WBK, wskazuje, że pomimo niepewności gospodarczej, która utrzymywała się w 2012 r., firmie udało się odnotować wzrost dzięki kompleksowej ofercie dopasowanej do specyfiki branży oraz koncentracji na ciągle rozwijającym się sektorze prywatnym. W 2012 r. trudna sytuacja makroekonomiczna sprawiła, że skala inwestycji poczynionych przez służbę zdrowia była niewielka. Stosunkowo najwięcej leasingowały placówki prywatne, które potrzebują mniej sprzętu, ale ze względu na silną konkurencję, dokonują zakupu bardziej regularnie. Dzięki stałej współpracy z tymi podmiotami udało nam się odnotować wzrost, który mobilizuje nas do podnoszenia jakości naszych usług i ciągłego zwiększania dostępności naszej oferty. Jednak nie oznacza to, że skupiamy się wyłącznie na mniejszych gabinetach, duże placówki również mogą liczyć na atrakcyjne warunki finansowania –mówi Tomasz Sudaj.
Tak dobrych rezultatów jak Spółki Leasingowe BZ WBK w branży medycznej nie udało się osiągnąć całemu rynkowi leasingowemu. Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, łączna wartość aparatury medycznej sfinansowanej przez firmy leasingowe w 2012 r. wyniosła 574,2 mln zł, co oznacza prawie 16% spadek w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r.
Jaka jest przyczyna słabej dynamiki finansowania sprzętu medycznego? Według przedstawiciela Spółek Leasingowych BZ WBK kluczowe pozostaje trudne otoczenie gospodarcze w 2012 r., którego skutkiem jest wstrzymanie wielu inwestycji.Warto również wziąć pod uwagę, że w ubiegłym roku zaszło sporo zmian w systemie ochrony zdrowia, przede wszystkim w zakresie regulacji prawnych, m.in. ustawy związane z tzw. pakietem zdrowotnym czy ustawa refundacyjna, które sprawiły, że nowe inwestycje schodziły na dalszy plan w porównaniu do bieżących wydarzeń – podsumowuje Adrian Michalak, dyrektor sprzedaży w Spółkach Leasingowych BZ WBK.
Według Adriana Michalaka w 2013 r. jest szansa na poprawę wyników w sektorze finansowania sprzętu medycznego. Po pierwsze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że inwestycje niezrealizowane w 2012 r. ze względu na zewnętrzne ograniczenia, zostaną zrealizowane w tym roku. Po drugie, zbliża się termin (koniec 2016 roku) obowiązkowego dostosowania placówek medycznych do wymogów unijnych. To będzie oznaczało wzrost zainteresowania leasingiem, który, jak zewnętrzna forma finansowania jest dla placówek medycznych atrakcyjny głównie ze względu na korzyści podatkowe oraz ograniczone formalności-podsumowuje Adrian Michalak.
Źródło: Związek Polskiego Leasingu