Rośnie popyt na finansowanie leasingiem inwestycji rolniczych

0
1396

Udział maszyn i urządzeń rolniczych w polskim rynku leasingu wyraźnie rośnie. Według danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu, wzrost w tym sektorze w I kwartale 2012 r. wyniósł aż 68% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, a więc ponad kilka razy więcej od dynamiki całego rynku.

Najnowsze wyniki branży leasingowej po raz kolejny udowodniły, że popyt na finansowanie inwestycji rolniczych jest w Polsce ogromny. Podobnie jak w poprzednim roku, w pierwszym kwartale br. głównym impulsem do zakupu sprzętu były z pewnością dotacje unijne. Funduszy jest jednak coraz mniej, a uzyskanie kredytu preferencyjnego jest w tej chwili mało prawdopodobne, stąd coraz bardziej popularne stają się produkty firm leasingowych obejmujące przede wszystkim atrakcyjne pożyczki oraz oferowane z nimi pakiety ubezpieczeniowe – komentuje Szymon Stryjski, odpowiedzialny za segment usług dla rolnictwa w BZ WBK Finanse & Leasing.

Rolnictwo, po I kwartale br., było branżą, która odnotowała jeden z najwyższych wzrostów na całym rynku leasingu: +68% r/r. Wartość inwestycji rolniczych sfinansowanych poprzez leasing i specjalne pożyczki wyniosła aż 604 mln zł i była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń. Takie wyniki wskazują na utrzymującą się już od kilku lat tendencję wzrostową w segmencie rolniczym: w 2011 r. wzrost o 33% r/r, w 2010 r. wzrost o 40% r/r, w 2009 r. wzrost o 15% r/r.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku BZ WBK Finanse & Leasing sfinansował ponad 900 ciągników, kombajnów oraz innych maszyn, co po raz kolejny dało firmie pozycję w czołówce leasingodawców działających w sektorze rolniczym. Łączna wartość sprzedaży wyniosła 93 mln zł, czyli o ponad 60% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Rolnicy to klienci coraz bardziej świadomi zalet zewnętrznego finansowania, którzy ciągle oczekują od nas kolejnych udogodnień. Aby sprostać ich oczekiwaniom, ostatnio, jako pierwszy leasingodawca na rynku, uruchomiliśmy sieć doradców dedykowanych wyłącznie klientom z branży rolniczej – dodaje Waldemar Kwiatkowski, dyrektor nowopowstałej sieci sprzedaży Agro w BZ WBK Finanse & Leasing.

Coraz większym zainteresowaniem wśród rolników cieszą się także rozwiązania przynoszące oszczędność energii, m.in. program finansowania maszyn i urządzeń energooszczędnych PolSEFF, oferowany przez BZ WBK Finanse & Leasing. Związane jest to m.in. z szybkim procesem sfinalizowania kontraktu oraz możliwością uzyskania dofinansowania w wysokości nawet do 10% wartości maszyny rolniczej – podkreśla Szymon Stryjski.

Źródło: Spółki Leasingowe BZ WBK