Leasing pojazdów osobowych napędzał rynek leasingu w I kwartale 2012 roku

0
1560
Dane zebrane przez Związek Polskiego Leasingu pokazują 6% wzrost rok do roku oraz ponad 7 mld zł udzielonego finansowania na rynku leasingu w pierwszym kwartale 2012 roku.
 
Odbyło się to przy wzroście w segmencie ciągników siodłowych, przyczep i naczep, autobusów, wózków widłowych i maszyn rolniczych, ale przy jednoczesnym spadku wartości leasingu ciężarówek i sprzętu budowlanego.
 
Analiza poszczególnych segmentów rynku ujawnia spore zróżnicowanie i odwrotne trendy.
 
Spadki…
W przypadku pojazdów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony wartość netto środków w leasingu wyniosła 270,1 mln zł, co oznacza spadek aż o 21 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2011 r. (343,9 mln zł). Wśród firm leasingowych liderem w tym segmencie jest Europejski Fundusz Leasingowy (38,7 mln zł).
 
Leasing sprzętu budowlanego dołuje – 423,8 mln zł w tym roku to aż 25 % spadek wobec wyników ubiegłorocznych (563,6 mln zł). Najlepsze wyniki osiąga w tym przypadku Caterpillar Financial Services Poland (52 mln zł).
 
… I wzrosty
Ratują nieco sytuację ciągniki siodłowe – w tym segmencie wartość leasingu wyniosła w pierwszym kwartale br.835,8 mln zł, co daje wzrost o 5 % rok do roku (797,7 mln w I kw. 2011). W tym przypadku najlepsze wyniki odnotowuje Raiffeisen Leasing Polska (76,7 mln zł).
 
Większy, 15-procentowy wzrost odnotowano w leasingu przyczep i naczep, których wartość w leasingu wyniosła 391,6 mln zł (w analogicznym okresie 2011 r. – 339,3 mln zł). Tutaj też prym wiedzie Raiffeisen Leasing Polska (40,6 mln zł).
 
Zdecydowanie poprawia się sytuacja na rynku leasingu autobusów, których w ostatnich latach sprzedaje się w naszym kraju niewiele. Wartość leasingu 151,5 mln zł w I kwartale oznacza wzrost aż o 20 % (125,9 mln w I kw. 2011 r.). Wśród firm leasingowych tutaj wyraźnie wyróżnia się ING Lease Polska (44,16 mln zł).
 
Leasing maszyn rolniczych jeszcze kwitnie – 604,7 mln zł w tym roku to aż o 68 % więcej niż rok temu (359,1 mln zł). Na tym polu dominuje BNP Paribas Lease Group (149,9 mln zł).
 
Spokojnie pnie się w górę leasing wózków widłowych – wartość leasingowanego sprzętu 78,2 mln zł oznacza 30 % wzrost rok do roku (60,2 mln zł w I kw. 2011 r.). Wyraźnie przoduje w tym przypadku firma IKB Leasing Polska (13,9 mln zł).
 
W opinii fachowca
– W I kw. 2012 roku rynek leasingu ruchomości wzrósł o 11 proc. – komentuje Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. – Biorąc pod uwagę fakt, że ubiegłoroczny wynik (29,5 mld) był rekordowym rezultatem w 20-letniej historii polskiego rynku leasingu, wynik tych pierwszych miesięcy należy uznać za satysfakcjonujący. Głównym motorem napędowym rynku w tym okresie był rynek pojazdów, a w szczególności samochodów osobowych (wzrost o 25 proc.), co przy załamaniu się produkcji aut na polskim rynku i niespełna 13 proc. wzroście rejestracji aut osobowych potwierdza, iż w dalszym ciągu leasing jest podstawowym instrumentem finansowania aut firmowych. Natomiast z wyraźnym spowolnieniem (5 i 15 proc. wzrostu – odpowiednio dla ciągników siodłowych oraz naczep/przyczep) mamy do czynienia na rynku specjalistycznych środków transportu drogowego, gdzie dobre rezultaty roku ubiegłego, stały się dla wyników tego roku wysokim punktem odniesienia. Biorąc pod uwagę wysoką bazę roku ubiegłego oraz spadającą liczbę rejestracji tego typu pojazdów także ten wynik należy uznać za satysfakcjonujący. Po raz pierwszy od wielu lat w rynku leasingu maszyn i urządzeń nastąpiła zmiana lidera. Dotychczas prym wiódł tutaj segment maszyn i urządzeń budowlanych i drogowych. W I kw. 2012 oddano do użytkowania sprzęt budowlany i drogowy o wartości 424 mln zł., co spowodowało w tej grupie przedmiotów spadek obrotów o 25 proc. Na tę sytuację wpłynęły zarówno niekorzystne warunki atmosferyczne, zastój w budownictwie mieszkaniowym jak i kończące się już inwestycje infrastrukturalne napędzane funduszami unijnymi. Z funduszy unijnych w dalszym ciągu z powodzeniem korzystają rolnicy, dzięki czemu ten segment rynku objął pozycję lidera w tej części rynku. Z uwagi na to, że absorpcja funduszy unijnych przekroczyła już poziom 74 proc (liczony wartością podpisanych umów) należy liczyć się ze spowolnieniem obrotów praktycznie we wszystkich segmentach rynku, cechujących się wysokim udziałem funduszy unijnych wykorzystywanych w finansowaniu inwestycji, zatem także u dzisiejszego lidera rynku.
 
Optymistyczne zapowiedzi
Wśród firm, których sprzedaż rośnie szybciej niż średnia rynkowa są Spółki Leasingowe BZ WBK, które z aż 18 % dynamiką wzrostu r/r awansowały na 4. miejsce w rankingu firm leasingowych ZPL. Firma udzieliła finansowania o wartości prawie 450 mln zł.
 
– Wyniki ZPL za I kwartał pokazują dynamiczny wzrost naszej sprzedaży. Awansowaliśmy o dwie pozycje w rankingu firm, a w samym marcu byliśmy drugą firmą leasingową w Polsce z szacunkowym udziałem w rynku na poziomie 7,5 %. Takie wyniki to pierwsze efekty realizacji naszej strategii na lata 2012-2014, maksymalnego wykorzystania potencjału wciąż rosnącego rynku leasingowego oraz synergii w ramach grupy BZ WBK – wyjaśnia Szymon Kamiński, prezes BZ WBK Leasing.
 
W I kwartale br. Spółki Leasingowe BZ WBK osiągnęły rekordowy wynik, ponad 282 mln zł, w finansowaniu maszyn i urządzeń, co stawia firmę na pierwszym miejscu w finansowaniu tego segmentu na polskim rynku. Wpływ na to miało m.in. sfinansowanie maszyn i urządzeń rolniczych (wzrost o 61 % r/r).
 
– Rok 2012 przyniesie dalszy rozwój rynku. Oczekujemy kontynuacji dynamicznego wzrostu naszego biznesu leasingowego na poziomie 3-krotnie wyższym niż rynek, którego wzrost szacujemy na poziomie 8 % – dodaje Szymon Kamiński.
 
Źródło: Truck.pl