Leasing – czy to się opłaca?

0
2767

Leasing jest w Polsce stosunkowo nową formą finansowania dla przedsiębiorców. Są oni często zmuszeni do wymiany sprzętu używanego do prowadzenia działalności i niejednokrotnie zdarza się, że mają problemy z pozyskaniem środków pieniężnych na ten cel. Aby uniknąć konieczności zaciągnięcia tradycyjnego kredytu w banku, mogą zdecydować się na wzięcie potrzebnych przedmiotów w leasing. Jakie są jego główne zalety?

Przede wszystkim leasing nie wymaga tak wielu formalności jak zaciągnięcie kredytu. Często, gdy bank odmawia przedsiębiorcy pożyczki z powodu braku zdolności kredytowej, firma leasingowa zgadza się na podjęcie współpracy bez problemu. Może być więc kołem ratunkowym, gdy jakiś przedmiot jest potrzebny pilnie, np. gdy bez niego nie będzie możliwe dalsze prowadzenie działalności. Raty mogą być więc spłacane z zysków wygenerowanych przez przedmiot wzięty w leasing. Leasingowaną rzecz odbiera się już po pierwszej wpłacie. Ponadto wpłata początkowa zazwyczaj jest na tyle niska, że leasingobiorca nie ma problemu z jej zebraniem.

Leasing niesie ze sobą również korzyści podatkowe. Koszty z nim związane zalicza się do kosztów uzyskania przychodu, czyli zmniejsza się tym samym podstawę opodatkowania. Sumy, które może odliczyć przedsiębiorca, są zależne od rodzaju leasingu (finansowy lub operacyjny). Dzięki zwiększeniu wysokości kosztów uzyskania przychodu, zyskuje się również podniesienie wysokości dochodu. Ponadto umowy leasingowe nie są obarczone opłatami skarbowymi tak jak ma to miejsce m.in. przy umowie sprzedaży.

Przedsiębiorca może elastycznie dostosowywać umowę leasingową do swoich oczekiwań. Ofert jest bardzo wiele, więc jest on zmuszony do sprawdzenia jak największej ilości z nich. Tylko to daje pewność, że wybrana przez niego opcja będzie najlepsza.

Jeżeli poszukujesz oferty dopasowanej do swoich potrzeb, skorzystaj z porównywarki ofert leasingowych. Pozwoli ci to zaoszczędzić czas, jaki musiałbyś poświęcić na rozmowy z pracownikami poszczególnych firm, a powinieneś przecież pamiętać, że czas to pieniądz.