Leasing maszyn i urządzeń poligraficznych coraz bardziej popularny

0
1395

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się leasing urządzeń poligraficznych. Świadczą o tym przedstawione przez Związek Polskiego Leasingu najnowsze raporty finansowe. Firmy leasingowe w I kwartale bieżącego roku sfinansowały maszyny i urządzenia poligraficzne o wartości 96 mln zł. Wynik ten w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku jest o 11% wyższy. Tomasz Sudaj z BZ WBK Finanse & Leasing liczy na dalszy wzrost w sektorze w najbliższych latach, który będzie uzależniony od dostępności pieniądza oraz liczby zamówień zagranicznych.

Firmy, które chcą sprostać rosnącemu popytowi na usługi poligraficzne w kraju i za granicą, muszą inwestować w najnowocześniejszy i specjalistyczny sprzęt poligraficzny. Wiadomo, że nabycie takiego sprzętu jest dużym wydatkiem dla firmy, dlatego coraz większą popularnością cieszą się leasing oraz pożyczki, które pozwalają rozłożyć płatności w czasie i dają korzyści podatkowe – podkreśla Piotr Klimczak, odpowiedzialny za finansowanie branży poligraficznej w BZ WBK Finanse & Leasing.

To, że firmy działające na rynku poligrafii, doskonale wiedzą, czym jest leasing, dowodzą wyniki ZPL za pierwsze miesiące 2012 r. Od stycznia do końca marca br. branża leasingowa sfinansowała maszyny i urządzenia poligraficzne o łącznej wartości prawie 96 mln zł (+11% r/r). Lepiej niż cały rynek poradził sobie BZ WBK Finanse & Leasing, który w segmencie poligraficznym osiągnął dynamikę na poziomie aż 143%, leasingując sprzęt o wartości 13 mln zł. Poligrafia to jedna z naszych kluczowych branż, stąd konsekwentnie udoskonalamy skierowaną do niej ofertę. Doceniają to klienci, co potwierdza nasz trzycyfrowy wzrost oraz trzecie miejsce w segmencie – mówi Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w Spółkach Leasingowych BZ WBK.

Kolejne miesiące i lata przyniosą dalszy rozwój rynku poligraficznego. Jak wynika z badania „Rynek poligraficzny w Polsce” przeprowadzonego przez KPMG na zlecenie Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga, najpopularniejszą formą finansowania planowanych na kolejne lata inwestycji w poligrafii jest leasing . Odpowiedziało tak aż 59% przedsiębiorstw poligraficznych. Na drugim miejscu znalazł się kredyt (41%).

W pozostałych miesiącach 2012 roku oraz w najbliższych latach oczekujemy kontynuacji dynamicznego wzrostu naszej firmy w sektorze poligraficznym. Jesteśmy otwarci na finansowanie zarówno małych, średnich, jak i dużych inwestycji, w tym inwestycji klientów zainteresowanych zakupem maszyn energooszczędnych. W ramach programu PolSEFF przygotowaliśmy dla nich specjalną ofertę umożliwiającą zwrot do 10% wartości finansowanej maszyny – mówi Tomasz Sudaj z BZ WBK Finanse & Leasing.

Źródło: Spółki BZ WBK