Pożyczka dla lekarzy od Europejskiego Funduszu Leasingowego

0
1338

Jak pokazują badania zlecone przez Naczelną Radę Lekarską pięciokrotnie spadła liczba lekarzy szykujących się do pracy za granicą. Jeśli tam się wybierają to na krótko, nie rezygnując z posady w kraju. Czy to oznacza, że praca w kraju jest bardziej opłacalna? I co zrobić aby taka była?

Zadowolony jak lekarz
W 2011 roku do pracy za granicą chciało wyjechać zaledwie 363 lekarzy, co oznacza, że na taki wyjazd szykowało się pięciokrotnie mniej pracowników służby zdrowia niż w 2005 roku. Wtedy chęć wyjazdu zgłaszało 1711 lekarzy. Z tymi danym należy zestawić wyniki Diagnozy Społecznej 2011 opublikowanej pod kierownictwem Prof. Janusza Czapińskiego. W świetle tych danych lekarze są grupą zawodową najbardziej zadowoloną ze swojej pracy i  osiągnięć.

Przedsiębiorczy jak lekarz
Zatem w jaki sposób pomóc lekarzom w rozwoju ich kariery i biznesu w kraju? Naprzeciw oczekiwaniom środowiska medycznego wychodzi Europejski Fundusz Leasingowy oferujący produkty, dzięki którym możliwe jest uzyskanie zewnętrznego finansowania, potrzebnego przy prowadzeniu prywatnej praktyki lekarskiej – pożyczkę oraz leasing.

Pożyczka jest szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla sektora medycznego, dla którego stawka podatku VAT na sprzęt medyczny jest niższa (8%) od stawki podatku zawartego w leasingu (23%). Jednak jest ona produktem komplementarnym z leasingiem w sytuacji wymagającej finansowania pomostowego. Pożyczka jest udzielana klientowi na zakup wybranego przez niego środka trwałego. Inaczej niż w przypadku leasingu, to pożyczkobiorca staje się właścicielem nabytego sprzętu.

Dlaczego warto wybrać pożyczkę
Pożyczką mogą być finansowane zarówno nowe jak i używane przedmioty. Wśród nowych pożyczka obejmuje sprzęt medyczny, sprzęt medyczny do hydro- i mechanoterapii, meble biurowe stanowiące wyposażenie gabinetów lekarskich, maszyny i urządzenia do produkcji szkła i wyrobów ze szkła, sprzęt optyczny, aparaty i sprzęt laboratoryjny.

Natomiast przedmioty używane, które mogą zostać sfinansowanie pożyczką to: fotel stomatologiczny, unit stomatologiczny, USG (ultrasonograf), densytometr, mammograf, EEG (elektroencefalograf), gastroskop/endoskop, dializator/sztuczna nerka, litotryptor- urządzenie do rozbijania kamieni nerkowych, EKG (elektrokardiograf), zestaw holterowski, kardiomonitor, autoreflaktometr, dioptromierz, lampa szczelinowa, unit okulistyczny, autoklaw/euroklaw.

Pożyczka jest udzielana w PLN, a czas trwania umowy wynosi do 60 miesięcy w przypadku nowego sprzętu i 48 miesięcy gdy jest to sprzęt używany. EFL udziela swojej pożyczki na minimum 3 miesiące, natomiast minimalna wartość przedmiotu wynosi 5 tys. PLN.

Medycy zainteresowani uzyskaniem finansowania zewnętrznego od Europejskiego Funduszu Leasingowego SA, powinni skontaktować się z przedstawicielami firmy dedykowanymi do obsługi rynku medycznego. Pełna lista, oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie EFL http://www.efl.pl/oferta-leasingowa/leasing-i-pozyczka-dla-lekarzy.