Najciekawsze tendencje 2012 roku na rynku leasingowym według Spółek Leasingowych BZ WBK

0
1209

Mija kolejny rok na rynku leasingu. Przedstawiciele Spółek Leasingowych BZ WBK przygotowali krótki przegląd najciekawszych tendencji, jakie można było w tym czasie zaobserwować. Do pozytywnych z pewnością należą: dynamiczny wzrost segmentu rolniczego oraz duże zainteresowanie klientów usługami dodatkowymi.

Jednak w 2012 r. rynek leasingu wyraźnie zwolnił, głównie na skutek niepewnej sytuacji makroekonomicznej oraz zakończenia inwestycji związanych z EURO2012. Praktycznie nic nie zmieniło się w kwestii zainteresowania klientów leasingiem konsumenckim.

Nr 1: Najwięcej maszyn sfinansowali rolnicy

Od kilku lat rolnicy masowo korzystają ze specjalnych pożyczek oferowanych przez firmy leasingowe, które umożliwiają im prostsze i szybsze uzyskanie dotacji. To właśnie dzięki funduszom unijnym segment rolniczy regularnie odnotowuje dwucyfrowe wzrosty. Po pierwszym półroczu 2012 r. rolnicy po raz pierwszy sfinansowali najwięcej, bo aż 1/3 maszyn i urządzeń, ze wszystkich branż uwzględnionych w zestawieniu Związku Polskiego Leasingu. Dominowały wśród nich ciągniki, kombajny zbożowe oraz osprzęt rolniczy. Ze względu na pozostałą do wykorzystania pulę funduszy unijnych w roku 2013 segment agro z pewnością nadal będzie się rozwijał, choć należy spodziewać się, że już nie taka szybko jak w roku 2012. Ewentualne wyczerpanie puli dotacji może bowiem spowodować spadek średniej wartości inwestycji, ponieważ rolnicy będą szukali koniecznych oszczędności –komentuje Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w Spółkach Leasingowych BZ WBK.

Nr 2: Akcesoria leasingu coraz ważniejsze

Coraz większą rolę na rynku leasingu odgrywają usługi dodawane do oferty finansowania.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Spółek Leasingowych BZ WBK wynika, że co trzeci przedsiębiorca leasingujący pojazdy (32%) decyduje się na ubezpieczenie, 13% wybiera kartą paliwową, a 9% usługi serwisów samochodowych. Popularność usług dodatkowych wynika głównie z ich użyteczności oraz korzystnej ceny, którą firmy leasingowe są w stanie zaproponować dzięki efektowi skali. Duże znaczenie dla klientów ma też wygoda, wybierając ubezpieczenie lub kartę paliwową z oferty leasingodawcy wszystkie formalności mogą załatwić w jednym miejscu, nie poświęcając na to dodatkowego czasu.

Nr 3: Nieruchomości i budowlanka na minusie

Ostatni rok nie przyczynił się do odwrócenia niekorzystnej tendencji na rynku nieruchomości, który od kilku lat odnotowuje spadki. Wpływ na to na to miał m.in. niski popyt na nieruchomości mieszkaniowe, utrzymujący się mimo spadku ich średnich cen. Trudną sytuację obserwujemy też w pokrewnej pod względem wrażliwości na warunki makroekonomiczne branży budowlanej. Patrząc na aktualne prognozy trudno oczekiwać, żeby w roku 2013 niekorzystne trendy w nieruchomościach i budownictwie miały się odwrócić. Na wyniki branży leasingowej w tych segmentach pozytywny wpływ mogą mieć jednak zapowiadane zmiany w prawie, takie jak wprowadzenie od 1 stycznia możliwości leasingowania budynków znajdujących się w użytkowaniu wieczystym oraz skrócenie z 10 do 5 lat minimalnego okresu leasingu nieruchomości podlegających amortyzacji. Da nam to oczywiście możliwość oferowania klientom szerszej i bardziej elastycznej oferty –komentuje Tomasz Sudaj.

Nr 4: Jeszcze nie czas na leasing dla Kowalskiego

W lipcu 2012 r. minął rok od wprowadzenia przepisów regulujących kwestię leasingu konsumenckiego. Nowy produkt nie spotkał się jednak z zainteresowaniem polskich konsumentów.Taki leasing oferuje w tym momencie tylko kilka firm i dotyczy on wyłącznie finansowania samochodów, tak więc wybór oferty jest mocno ograniczony. Dodatkowo, przysłowiowego Kowalskiego, w odróżnieniu od firm, nie dotyczą korzyści podatkowe leasingu. To sprawia, że produkt ten nie ma istotnej przewagi nad powszechnym na rynku kredytem bankowym –komentuje Daniel Mrozek, dyrektor Marketingu i Wsparcia Sprzedaży w Spółkach Leasingowych BZ WBK.

Nr 5: Koniec roku pod znakiem promocji

Ostatnia część roku na rynku motoryzacyjnym upływa zwykle pod znakiem promocji organizowanych przez dealerów oraz firmy leasingowe. Podobnie było w tym roku, jednak przedsiębiorcy planujący zakup samochodu, mogli liczyć na dużo atrakcyjniejsze oferty, niż w latach poprzednich. Wpłynęły na to z jednej strony regularne spadki sprzedaży aut osobowych, z drugiej, słabsze wyniki rynku leasingu. Przykładowo, BZ WBK Leasing we współpracy z dealerami przygotowały promocję leasingu już od 103% z ubezpieczeniem AC od 2,9% i ubezpieczeniem GAP bez opłat w pierwszym roku trwania umowy.

Krótko o tym, co nas czeka w 2013 roku

Sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie wciąż jest bardzo dynamiczna. W związku
z tym, trudno jest obecnie prognozować, jak będzie wyglądał rynek leasingu w roku 2013. Barierami wzrostu na pewno będą utrzymująca się niepewność gospodarcza, ograniczony popyt oraz niższa dynamika inwestycji polskich firm. Z drugiej strony, część inwestycji, szczególnie o charakterze odtworzeniowym, realizowana jest bez względu na koniunkturę, a leasing jest narzędziem, które pozwala finansować je szybko i bez zbędnych formalności. Szczególnie w sytuacji, kiedy ze względu na zaostrzone kryteria oceny, dostępność oferowanych przez banki kredytów jest mniejsza –
ocenia Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w Spółkach Leasingowych BZ WBK.

Źródło: BZ WBK