Tax Care i Idea Bank doradzają przy wyborze finansowania i zmniejszają koszty zakupu auta

0
1527

Samochód z dużym rabatem, doradztwo przy wyborze finansowania, a do tego wskazówki, jakie auto wybrać, aby obciążenie na rzecz fiskusa było jak najmniejsze – klienci Tax Care i Idea Banku mogą liczyć na profesjonalną pomoc przy zakupie samochodów firmowych i prywatnych. Mogą na tym zyskać kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Po tanich usługach prawniczych i kurierskich oraz darmowej pomocy przy zakładaniu stron internetowych, Tax Care wprowadza kolejną usługę czerpiącą z idei zakupów grupowych. Udostępnia swoim klientom możliwość zakupu samochodów po bardzo atrakcyjnych cenach. – Mamy już 10 tysięcy klientów, którym prowadzimy księgowość. Taka liczba otwiera nam drzwi do wielu dostawców produktów i usług, z których przedsiębiorcy masowo korzystają. Jesteśmy w stanie uzyskać warunki sprzedaży, jakich nie otrzymałby pojedynczy przedsiębiorca – mówi Adrian Jarosz, prezes Tax Care.

Nawet 30% rabatu

Samochód jest podstawowym narzędziem pracy praktycznie każdego przedsiębiorcy. Z badań przeprowadzonych w lipcu przez Tax Care i Idea Bank wynika, że co szósty przedsiębiorca zamierza w tym roku kupić nowe auto. Jest to najczęściej wskazywany środek trwały, w jaki inwestują drobni przedsiębiorcy. Tymczasem rabat, jaki osoba prowadząca własną firmę może uzyskać przy zakupie auta za pośrednictwem Tax Care może wynieść od kilku do nawet 30%. Przykładowo, decydując się na zakup popularnego wśród drobnych przedsiębiorców samochodu dostawczo-osobowego o cenie katalogowej 87,5 tys. zł netto, może otrzymać do 20 tys. zł rabatu, czyli obniżyć cenę do 67,5 tysiąca. W ofercie można znaleźć aż 36 marek pojazdów różnej klasy – od średniej, np. Ford, Nissan czy Renault po samochody luksusowe, takie jak: Jaguar, Lancia lub Lexus. Podobnie wygląda kwestia przeznaczenia pojazdu – przedsiębiorca może wybrać zarówno auto dostawcze, jak i osobowe. Co więcej, dostępne są samochody i nowe, i używane.

Auto „pod drzwi”

Wprowadzenie takiego rozwiązania do oferty Tax Care było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Autodirect, będącą brokerem samochodów różnych marek, która współpracuje z 58 autoryzowanymi dealerami w całej Polsce. Jak te zakupy działają w praktyce? Przedsiębiorca określa interesujący go model samochodu, a broker rozpoczyna poszukiwanie takiego modelu w najbardziej atrakcyjnej cenie u różnych dealerów w całej Polsce, negocjując dodatkowy rabat. Klient podpisuje umowę z wybranym dealerem. Jeśli chce, może odebrać auto osobiście, ale może też skorzystać z dostawy „pod drzwi”.

Rabat plus korzyści podatkowe

Na tym jednak nie koniec. Wybór odpowiedniego modelu powinien uwzględniać nie tylko preferencje techniczne przedsiębiorcy, w szczególności to, do czego auto ma służyć (przewóz towarów, maszyn, pracowników czy po prostu jako środek transportu dla przedsiębiorcy), ale też sytuację finansowa jego firmy. Chodzi tu z jednej strony o wybór najkorzystniejszej formy finansowania (kredyt czy leasing plus przedstawienie konkretnej oferty), ale też wskazanie, jakie konsekwencje podatkowe będzie miał zakup auta o określonym przeznaczeniu i cenie. – Takich informacji może udzielić przedsiębiorcy księgowa Tax Care, która obsługuje jego firmę. Dzięki temu, korzyść z zakupu auta może znacznie przekroczyć wartość uzyskanego rabatu – informuje Adrian Jarosz.

Efektywnie taniej o 27%

Przykładowo, przedsiębiorca, który kupi auto osobowe i wprowadzi je do ewidencji środków trwałych firmy, ma prawo do amortyzacji takiego samochodu, dzięki czemu obniży co miesiąc podstawę opodatkowania, a w rezultacie – zapłaci niższy podatek dochodowy. Co więcej, może zaliczyć w koszty także nieodliczony VAT oraz odsetki od kredytu na samochód. Jeśli przedsiębiorca kupiłby auto osobowe o wartości 60 tys. zł brutto za gotówkę, efektywny koszt nabycia tego samochodu – w wyniku amortyzacji i odliczenia VAT – wyniósłby 43 740 zł, a więc byłby o 27% niższy niż w przypadku auta osobowego nieużywanego w działalności gospodarczej – wynika z szacunków Tax Care.

W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, inne będą bowiem nie tylko konsekwencje podatkowe zakupu auta firmowego i nieużywanego w działalności gospodarczej, ale też osobowego i posiadającego homologacje ciężarową, jak również auta kupionego na kredyt i finansowanego leasingiem. Różnice pojawią się na polu możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych, odliczania VAT od zakupu auta i paliwa, zaliczania w koszty innych wydatków eksploatacyjnych (np. wymiana opon, ubezpieczenia, naprawy), ale też sposobu księgowania rat kredytu i rat leasingowych. – Przedsiębiorca, który kupi auto z pomocą Tax Care może zyskać w skali roku kilkadziesiąt tysięcy – podsumowuje prezes.

Źródło: Idea Bank