MSP mało korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji

0
1545

Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce w małym stopniu korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji, a 52 proc. z nich nie robi tego wcale – wynika z raportu „MŚP pod lupą”.

 
Według raportu, przygotowanego na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego, małe i średnie firmy inwestycje finansują głównie ze środków własnych. Wśród przyczyn takiego zachowania najwięcej (11 proc.) przedsiębiorców z sektora MŚP wskazuje na obawy przed wysokimi wymaganiami instytucji finansujących, 9 proc. na skomplikowane i czasochłonne procedury, a 7 proc. na wysokie koszty pozyskania kapitału.

Z raportu wynika także, że jeśli firmy decydują się już na zewnętrzne finansowanie rozwoju, to za najłatwiej dostępne źródła uznają leasing i kredyt bankowy. Zdaniem 77 procent respondentów, z leasingu można skorzystać „bardzo łatwo” lub „raczej łatwo”. W przypadku kredytów bankowych odsetek takich odpowiedzi wyniósł 49 procent.

Zdaniem wiceprezesa zarządu EFL Radosława Woźniaka, przedsiębiorcy zaczynają ograniczać nakłady inwestycyjne, ale nadal nie brakuje takich, którzy chcą zakładać własny biznes. Głównym problemem tej grupy jest pozyskanie finansowania na rozpoczęcie działalności. „Z myślą o tych przedsiębiorcach, na podstawie poręczenia z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego 2 uruchomiliśmy nową usługę o nazwie +Start Leasing+” – poinformował Woźniak.

Andrzej Sugajski, dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu, organizacji zrzeszającej 16 firm leasingowych działających w Polsce zapowiada, że ZPL przeprowadzi w tym roku własne badanie o znaczeniu leasingu w rozwoju przedsiębiorstw. Według szacunków ZPL w 2011 roku przekazano w leasing środki trwałe (ruchomości i nieruchomości) o wartości ogółem 31,1 mld zł netto, o 3,8 mld zł więcej niż rok wcześniej. Z tej kwoty prawie 16,9 mld zł wydano na leasing pojazdów. Na rok 2012 ZPL prognozował wzrost wartości środków przekazywanych w leasing do 34,7 mld zł, czyli o 11,6 proc.

Źródło: PAP