Możliwości sfinansowania zakupu samochodu

0
1775

Na zakup samochodu za gotówkę, nie każdy może sobie pozwolić. Istnieją jednak inne możliwości, które pozwalają sfinansować zakup auta. Są trzy sposoby  – sfinansowanie samochodu kredytem, leasingiem lub wynajem długoterminowy.

Pierwszym sposobem sfinansowanie pojazdu jest typowy kredyt samochodowy. Skierowany jest głównie do osób fizycznych, które są zatrudnione na etacie, a także dla emerytów, rencistów lub rolników. Obecnie procedury kredytowe są bardzo przystępne i elastyczne, szczególnie dzięki powstaniu „banków samochodowych”, które współpracują z dystrybutorami – zdradza nam Renata Nevreditov-Drużyńska z Toyota Banku. Jedną z ciekawszych form finansowania zakupu samochodu jest tzw. kredyt balonowy.
Przy tego typu produkcie rata jest bardzo niska, bo ciężar spłaty kredytu jest na samym końcu kredytu, w tzw. racie balonowej.

Leasing, który umożliwi zakup samochodu przeznaczony jest dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz większych firm. Od lipca 2011 roku istnieje możliwość korzystania z leasingu konsumenckiego, który skierowany jest dla osób fizycznych. Niestety na razie oferta leasingu konsumenckiego jest dosyć uboga. Również korzyści finansowe nie są na wysokie – rata dla osoby fizycznej jest tylko kilka procent niższa niż w przypadku kredytu samochodowego dla osób fizycznych. Stąd ten ostatni produkt finansowy jeszcze długo będzie najpopularniejszą formą finansowania zakupu pojazdów dostępną dla Kowalskiego.

Trzecią możliwością sfinansowania zakupu pojazdu jest wynajem długoterminowy. Jest  to forma leasingu operacyjnego tzw. leasing komfortowy, gdzie w racie leasingowej ukryte są wszystkie koszty użytkowania samochodu (serwis, ubezpieczenie, wymiana opon). Klient korzystający z tej formy finansowania musi tylko tankować pojazd.

Jakie są koszty? Decydując się na leasing samochodu o wartości 60 tys. zł przy 10% wpłacie początkowej i okresie leasingowania wynoszącym 5 lat, czyli 60 miesięcy, rata leasingowa wyniesie ok. 1150 zł miesięcznie. Jest to korzystna forma dla firm, ponieważ rata pozytywnie wpływa na wysokość podatku dochodowego oraz w zależności od rodzaju pojazdu istnieje możliwość odliczenia VAT-u. To wszystko sprawia, że samochód „wzięty w leasing” przez przedsiębiorcę w rzeczywistości jest dużo tańszy niż dla osoby fizycznej.

Źródło: Bankier.pl