Należy jednak pamiętać o tym, że aby rozwinąć swój biznes nie wystarczy już tylko dobry pomysł. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie do prowadzenia firmy, znajomość przepisów i procedur oraz pozyskanie niezbędnego finansowania. Dotacje zapewnić mogą Urzędy Pracy czy instytucje Unii Europejskiej, jednak te środki mogą okazać się niewystarczające bądź trudno dostępne. Zatem należy szukać dodatkowych możliwości.
Wielu potencjalnych przedsiębiorców obawia się pozyskiwania zewnętrznego finansowania, ze względu na fakt, że nie mają wypracowanej historii kredytowej czy zysku. Banki z reguły udzielają finansowania firmom, działającym przynajmniej rok. Alternatywą może być uzyskanie finansowania za pośrednictwem leasingu. Niektóre firmy leasingowe udzielają finansowania na łatwo zbywalne środki trwałe np. auta, firmom działającym na rynku od 6 miesięcy.
„Europejski Fundusz Leasingowy, dzięki poręczeniu z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, nowo powstającym firmom udziela finansowania na samochód osobowy, a wolnym zawodom (prawnikom, osobom prowadzącym biura rachunkowe, doradcom podatkowym, architektom) − dodatkowo na wyposażenie biur i sprzęt IT. Specjaliści z branży medycznej mogą ubiegać się o finansowanie specjalistycznego sprzętu czy wyposażenia gabinetów. Aby je uzyskać, nie muszą zagwarantować wkładu własnego – wystarczy, że przedstawią jasno sprecyzowany pomysł na biznes” – mówi Radosław Woźniak wiceprezes Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Europejski Fundusz Inwestycyjny udziela EFL gwarancji na pokrycie części ewentualnych strat w razie problemów ze spłatą zobowiązań wynikających z umowy leasingowej.