Kradzież samochodu: co dalej?

0
2242

Kradzież samochodu może zdarzyć się każdemu z nas. Powszechnie wiadomo, że utrata ulubionego wozu jest doświadczeniem przykrym i kłopotliwym. Jak zachować się w takiej sytuacji? Co zrobić, by skradziony samochód nie stał się przyczyną dalszych problemów i by skutecznie zminimalizować stratę?

Kradzież a policja

O kradzieży samochodu koniecznie trzeba powiadomić policję. Jej obowiązkiem jest szybkie pojawienie się na miejscu kradzieży i wykonanie wszelkich czynności związanych z ustaleniem okoliczności zdarzenia. Zadaniem policjantów jest dokonanie dokładnych oględzin miejsca kradzieży, przesłuchanie świadków oraz poszkodowanego. Ważna jest też dokumentacja, przy czym dla kierowcy szczególne znaczenie ma potwierdzenie o zawiadomieniu o kradzieży samochodu. Będzie ono potrzebne zarówno w zakładzie ubezpieczeniowym, jak i w banku (w przypadku samochodu branego na kredyt).

Kradzież a towarzystwo ubezpieczeniowe

Kierowcy, którzy mają wykupioną polisę na wypadek kradzieży, muszą też zadbać o dopełnienie wszelkich formalności związanych z wypłatą odszkodowania. Dotyczy to  przede wszystkim tych, którzy do OC dokupili dodatkowe ubezpieczenie na wypadek kradzieży. Takie połączenie polis jest już możliwe w m.in. AXA DIRECT, dzięki czemu nawet bardziej oszczędni kierowcy mogą zadbać o swe bezpieczeństwo. W warunkach umowy ściśle określony jest czas, w jakim należy zgłosić takie zdarzenie. Im szybciej nastąpi takie zgłoszenie – tym lepiej. Rzeczoznawcy, którzy ściśle współpracują z policją, ustalają okoliczności zdarzenia oraz sprawdzają, czy kierowca sam nie przyczynił się do takiej kradzieży. Okazanie kompletu kluczyków w odpowiedniej ilości to podstawa. Musi się ona zgadzać z liczbą podaną we wniosku złożonym przy zakupie polisy AC. Brak kluczyków to najczęstsza przyczyna wstrzymania wypłaty odszkodowania i kara dla tych, którzy tak ważnego drobiazgu jak kluczyki nie byli w stanie odpowiednio zabezpieczyć. Roztropni kierowcy nie mają jednak powodów do obaw. Jeśli dochodzenie policji i rzeczoznawców potwierdzi, iż do kradzieży nie doszło w wyniku zaniedbania (np. pozostawienia samochodu z otwartymi drzwiami lub z kluczykami w stacyjce), wypłatę odszkodowania można otrzymać w terminie do 30 dni od chwili, w której policja poinformuje towarzystwo o zakończeniu postępowania. Najważniejszym celem takiego postępowania jest potwierdzenie, że faktycznie doszło do kradzieży, a współpraca z policją ma chronić towarzystwo przed nadużyciami ze strony nieuczciwych klientów.

Skradziony wóz a OC

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne przypisane jest do samochodu – nie do kierowcy. Jeśli stracimy samochód w wyniku kradzieży, otrzymamy zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. W tym celu oprócz zgłoszenia kradzieży stosownym władzom należy dokonać jego wyrejestrowania w wydzielę komunikacyjnym oraz poinformować o zaistniałej sytuacji swego ubezpieczyciela.